Φινάλε με τον συνήθη ύποπτο να καθαρίζει για τη Μπάγερν

Αδιάφορες και οι δύο ομάδες, έπαιξαν με μοναδικό στόχο το χαρούμενο φινάλε. Η Μπάγερν ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, που με κορυφαίο τον Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ επικράτησε της Γκραν Κανάρια του εντυπωσιακού Σιμ-Σάντερ Βένε (19 π.).

Η Μπάγερν έκλεισε την χρονιά στη Euroleague με ρεκόρ 14-16, ενώ η Γκραν Κανάρια με 8-22.
Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο καθώς οι Νησιώτες δεν είχαν καμία διάθεση παράδοσης. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 26-20 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ το πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώθηκε με τους Βαυαρούς να έχουν προβάδισμα 9 πόντων (44-35).
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι χωρίς να πατήσουν γκάζι αλλά με «δράστη» τον Ντέρικ Ουίλιαμς, πήραν μία διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 20 πόντων (73-53) και το παιχνίδι έδειχνε να κλειδώνει υπέρ τους.
Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα και έτσι η ομάδα του Ράντονιτς πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (84-77).
Τα δεκάλεπτα: 26-20, 44-35, 73-53, 84-77