Νίζνι - Χίμκι 93-97

Η Χίμκι νίκησε με μεγάλη δυσκολία τη Νίζνι στην παράταση (97-93) με τον Γιάνις Τίμα να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση από την τέταρτη περίοδο και έπειτα.
Hομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις ανέβηκε στο 19-5 και παρέμεινε στο κυνήγι της δεύτερης θέσης, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 13-11.

Η Νίζνι ήταν καλύτερη από τους φιλοξενούμενους στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά ο Γιάνις Τίμα με τρίποντο λίγο πριν από τη λήξη του αγώνα ισοφάρισε σε 83-83 και έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.
Εκεί, η Χίμκι έδειξε μεγαλύτερη συγκέντρωση και τελικά κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.
Κορυφαίος για τη Νίζνι ήταν ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τη Χίμκι ξεχώρισε ο Αλεξέι Σβεντ με 34 πόντους (8/13 διπ., 4/15 τριπ., 6/8 βολές) και 7 ασίστ. Σημαντική προσφορά είχε ο Γιάνις Τίμα με 20 πόντους (4/5 διπ., 2/5 τριπ., 6/9 βολές), ενώ και ο Τζόρνταν Μίκι ήταν θετικός με 22 πόντους.