Μιλγουόκι Μπακς – Σάρλοτ Χόρνετς 131-114 Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Μιλγουόκι Μπακς – Σάρλοτ Χόρνετς 131-114

Οι Μπακς υποδέχτηκαν στο Fiserv Fooum του Μιλγουόκι τους Σάρλοτ Χόρνετς σε ένα ματς που δεν ξεκίνησε καλά. Οι Σφήκες μπήκαν πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση και παίρνοντας από πολύ νωρίς το προβάδισμα, το κράτησαν μέχρι το ημίχρονο και το υπέρ τους +4 (59-55).

Τα δεδομένα σταδιακά άρχισαν να αλλάζουν στο τρίτο δωδεκάλεπτο με τους παίκτες του Μπούντενχολζερ να ροκανιζουν τη διαφορά και να περνούν μπροστά περίπου στα μέσα της περιόδου κλείνοντας μάλιστα προβάδισμα 7 πόντων (94-87).
Στην 4η περίοδο, τα Ελάφια πλέον πατούσαν γερά στα πόδια τους, ελέγχοντας το ρυθμό του ματς και βρίσκοντας πολύ πιο εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι των Χόρνετς. Η διαφορά γρήγορα πήγε σε διψήφια επίπεδα και έκλεισε στο +17 (131-114) με το σκορ να είναι πιο… κολακευτικό από την πραγματικότητα για τους γηπεδούχους.
Συνεχίζουν ακάθεκτοι την πορεία τους οι Μπακς που έφτασαν το 50-16, έχοντας το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ και κορυφαίους στο ματς αυτό τους Αντετοκούνμπο (26π-7/11 σουτ/ 13 ριμπάουντ/6 ασίστ), Λόπεζ (25π/8 ριμπ), Μπρόγκντον (18π) και Μίροτιτς (18π/6 ριμπ).
Από την άλλη οι Χόρνετς έπεσαν στο 30-36 και τη 10η θέση της Ανατολής, μία νίκη μακριά από τα playoffs. Οι Σφήκες προσπάθησαν, αλλά πέρα από τον Κέμπα Γουόκερ (25π), το supporting cast κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα μη προσφέροντας τις απαραίτητες βοήθειες προς το τέλος της αναμέτρησης.
Τα δωδεκάλεπτα: 24-32, 31-27, 39-28, 37-27