Ευτυχώς που υπήρχε ο Μέσι…

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 3-2 τη Σοσιεδάδ στο Καμπ Νου το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου (15/4), ωστόσο ζορίστηκε αρκετά, δείχνοντας να μην έχει ξεπεράσει τη βαριά ήττα από τη Γιουβέντους για το Τσάμπιονς Λιγκ.Πάντως, το τρίποντο είναι αυτό που μετράει για τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι σκέφτονται πλέον τη ρεβάνς με τους πρωταθλητές Ιταλίας και το «κλάσικο».

Οι γηπεδούχοι πήραν… κεφάλι στο σκορ στο 17’ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Μέσι ενώ ο Αργεντινός πέτυχε και το 2-0 στο 37’.

Οι Βάσκοι μείωσαν με αυτογκόλ του Ουμτιτί στο 42’, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Μέσι πάσαρε στον Αλκάθερ για το 3-1.

Η Σοσιεδάδ όμως δεν τα παράτησε και στο 45’ μπήκε ξανά στο ματς με πλασέ του Πριέτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τη Μπαρτσελόνα να φτάνει στη νίκη, παραμένοντας στο -3 από τους «μερένχες».

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Μπουσκέτς, Γκόμες (69’ Ινιέστα), Ράκιτιτς, Αλκάθερ (80’ Σουάρεθ), Μέσι, Σουάρες.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Ζαλδούα, Νάβας, Μαρτίνεθ, Μπερσίς, Θουρουτούθα (84’ Γκρανέρο), Ιγιαραμέντι, Πριέτο, Ογιαρθάμπαλ, Γουίλιαν Ζοσέ (79’ Γιον), Βέλα (62’ Κανάλες)

Tα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

Μεγάλη Παρασκευή (14/4)

Μπιλμπάο - Λας Πάλμας 5-1 (7' Σαν Χοσέ, 9', 58' Μουνιαΐν, 18', 59' Αντούριθ - 12' Μπίγκας)

Μεγάλο Σάββατο (15/4)

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Μάλαγα 2-0 (47’ Χοσέλου, 67’ Μοσκέρα)

Χιχόν - Ρεάλ 2-3 (14’ Τσοπ, 50’ Βέσγα – 17’, 90’ Βέσγα, 59’ Μοράτα)

Ατλέτικο - Οσασούνα 3-0 (30’, 47’ Καράσκο, 61’ Φιλίπε Λουίς)

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 3-2 (17’, 37’ Μέσι, 44’ Αλκάθερ – 42’ αυτ. Ουμτιτί, 45’ Πριέτο)